30. výročie Novembra 1989, výročie znovuzrodenia slobodných občanov
Keď 5. marca 1946 Winston Churchill vo svojom slávnom príhovore na Westminister College v americkom Missouri prehlásil “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane spustila sa cez celý kontinent železná opona,“ tak do komunistického prevratu v Československu zostávali ešte takmer dva roky slobody. V skutočnosti, ako dnes aj s Churchillom vieme, kocky boli už dávno „geopoliticky“ hodené.
Je veľkým paradoxom dejín, že súčasťou historickej pamäti národov strednej Európy vo vzťahu k Červenej armáde je aj trpké sklamanie z následnej straty slobody na viac ako 40 rokov. Kam vstúpila noha Červenej armády oslobodzujúca od fašizmu, tam sloboda vzápätí skončila prevzatím moci komunistickou stranou podľa vzoru, a s intenzívnou pomocou, totalitného režimu Sovietskeho zväzu.
Dnes, keď si pripomíname 30. výročie opätovného získania slobody v Československu, nemali by sme na našu draho zaplatenú skúsenosť zabúdať. Jej konkrétnym vyjadrením je poznanie, že pre Slovenskú a Českú republiku neexistuje lepšia alternatíva, akou je súčasné integrálne zapojenie do hospodárskej, politickej i bezpečnostnej spolupráce európskych národov v rámci Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
Vráťme sa však v tento sviatočný deň k dnešnému 30. výročiu Nežnej revolúcie. Popri Slovenskom národnom povstaní, Nežná revolúcia predstavuje výnimočný míľnik v dejinách Slovenska. Bude nám vždy pripomínať, že hoci sme o našu slobodu vo februári 1948 prišli predovšetkým v dôsledku geopolitických „siločiar,“ v novembri 1989 sme si ju prinavrátili sami, verejne prejavenou odvahou a túžbou tisícov a desaťtisícov znovuzrodených občanov. Túžbou po slobode, demokracii, právnom štáte a úcte k ľudským právam. Nech pravda a láska dalej poráža zlo a nenávisť. To sú hodnoty a ideály novembra 1989, ktoré nevyblednú.